GOŚCINIEC SZUWARY
ADRES

Krutyń 54b
11-710 Piecki

KONTAKT

tel. 607 291 262
szuwary.krutyn@gmail.com
www.szuwary.info

@instagram
 

Wyłuszczarnia nasion

Wyłuszczarnia nasion w Rucianem Nidzie

Wyłuszczarnia nasion

Na terenie Polski znajduje się 21 wyłuszczarni. Z tego jedna u nas na Mazurach, w Rucianem Nidzie.
Jest to arcyciekawe miejsce dostępne również do zwiedzania dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym  uzgodnieniu z właścicielem wyłuszczarni nasion – Nadleśnictwem Maskulińskim.

”Wyłuszczarnia nasion, w Rucianem-Nidzie, przygotowuje nasiona drzew iglastych, wydobywając je z szyszek. Obiekt zbudowano w 1892 roku. Zabytkowe, dziewiętnastowieczne maszyny są sprawne i używane w latach urodzaju. Do mniejszych ilości szyszek używa się nowoczesnej linii technologicznej. Gotowe nasiona są przechowywane w szklanych butlach w chłodni, niektóre gatunki nawet kilkadziesiąt lat. PAP/Tomasz Waszczuk (22.01.2013)”

”Budynek stoi na początku ulicy Dworcowej i nadal produkuje nasiona. Szyszki najpierw się suszy w drewnianym budynku – w czym pomaga mnóstwo drewnianych okienek. Potem szyszki przewozi się do ceglanego budynku i pod wpływem ciepła “łuszczy”, aby się otworzyły i uwolniły nasiona.”

Autor zdjęcia: Krystyna Gawlińska

”Jest to wyłuszczarnia typu bębnowego. Została ona zbudowana w końcu XIX wieku a jej obecny wygląd zabudowy nadany jej został w 1934 roku. W czasie wojny wyłuszczarnia uległa zniszczeniu i ponownie została uruchomiona 14 stycznia 1948 roku. Lokalizacja na budowę wyłuszczarni miała związek z istnieniem kolei, dzięki której można było transportować szyszki. Była to największa wyłuszczarnia na terenie Prus Wschodnich. Można w niej pozyskać 35 kg nasion sosny z 2700 kg szyszek. Główny magazyn może pomieścić jednorazowo aż 180 ton szyszek. Od momentu uruchomienia wyłuszczarni, po drugiej wojnie światowej wyłuszczono prawie 15000 tys. kilogramów szyszek, pozyskując z nich aż przeszło 220 000 kilogramów nasion. Szyszki pochodziły głównie z terenów obecnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.”

Fotografie poniżej i opis: Tomasz Sowiński

 

Nasiona zostają umieszczone w ponumerowanych, oznakowanych szklanych butlach z gumowymi korkami. Butle są przenoszone w koszach wiklinowych do magazynu nasion, znajdującego się w części piwnicznej magazynu. Panuje tam stała temperatura 4-5°C, która pozwala na przechowywanie nasion na okres od 5 do 10 lat.

 

Tags:
Kasia Puszczyńska
szuwary.krutyn@gmail.com

Politolog z wykształcenia, globtroter z umiłowania, mama Kuby i Antosia, główna pomysłodawczyni tego co widać w Gościńcu Szuwary w Krutyni na Mazurach.

No Comments

Post A Comment