GOŚCINIEC SZUWARY
ADRES

Krutyń 54b
11-710 Piecki

KONTAKT

tel. 607 291 262
szuwary.krutyn@gmail.com
www.szuwary.info

@instagram
 

Las obok nas czyli forest therapy

Las obok nas czyli forest therapy

 

Jak się dobrze zastanowić to las obok nas ma tak wiele do zaoferowania.

Nie tylko mokre maślaczki, widłaki i rykowiska, ale też np zapach igliwia i paproci, które według naukowców jonizują powietrze ujemnie czyli dobrze wpływają na nasze samopoczucie.

Drzewoterapię czyli kontakt z drzewami stosuję od dawna. Czułam intuicyjnie, że zapach igliwia i sama bliskość drzew mają dobre na mnie działanie.  Udowodniono, ”że fitoncydy czyli naturalne substancje mają działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne   i dlatego lasy korzystnie wpływają na drogi oddechowe człowieka”,  a do tego naukowcy mówią, że wystarczy popatrzeć na sam kolor zielony, a już człowiekowi robi się lepiej.

 

 

 

W wielu krajach drzewoterapia jest wykorzystywana w leczeniu autyzmu, depresji, niepełnosprawności i leczeniu zaburzeń związanych ze starzeniem się organizmu.
Badania Japończyków przeprowadzone pod koniec lat 90. udowodniły, że nawet krótkotrwale przebywanie w lesie powoduje spadek hormonu stresu. Spacer po lesie wzmacnia układ odpornościowy i pobudza organizm do odbudowy.

”Przed przystąpieniem do spotkania z drzewem należy wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów. Następnie po wybraniu wygodnej pozycji powoli zastygamy w ciszy i pozostajemy w takim bardzo osobistym kontakcie z drzewem przez co najmniej 5 minut. Po pewnym czasie nauczymy się oddawać ciszy na dłuższy czas.
Korzystając z naturalnego ukształtowania terenu i dostępnych rekwizytów np. suchych fragmentów gałęzi, kawałków drewna – wykonajmy kilka ćwiczeń. Zwykłe zbieranie liści, żołędzi, kamyczków może być rehabilitacją, bowiem wymaga głębokich skłonów, uniesień kończyn dolnych, odchylenia głowy, wymachów ramion oraz zginania i prostowania kręgosłupa.” 

Uuuu kochani, to ja sie wyrehabilitowałam na maksa w tym roku, zbierając taaaaakie ilości grzybów idące na pewno w setki a może i tysiące

!

Jeśli znajdziemy poczciwą i pożyteczną brzozę, połóżmy się pod nią na 10-15 minut. Kiedyś kobiety kładły pod tym drzewem niemowlęta wierząc, że uchroni je przez chorobami i obdarzy zdrowiem. Przytulmy się do drzewa, oprzyjmy o nie nagie stopy, lub przyłóżmy czoło do pnia.

Postarajmy się odciąć od spraw codziennych, posłuchajmy szeptu drzewa i pozwólmy na przepływ zdrowej energii.

Nie wiem jak Wy ale ja nabrałam ochoty na wyjście na zewnątrz, do lasu, na szczęście mam trzy kroki!

 

Na podstawie:
„Tego nie wiesz o drzewach”, Hanna Będkowska, Edward Marszałek, Anna Pikus

Tags:
,
Kasia Puszczyńska
szuwary.krutyn@gmail.com

Politolog z wykształcenia, globtroter z umiłowania, mama Kuby i Antosia, główna pomysłodawczyni tego co widać w Gościńcu Szuwary w Krutyni na Mazurach.

No Comments

Post A Comment